Które szkolenie wybrać?

W naszej ofercie szkoleń, mamy do wyboru następujące programy szkoleń:

  • Podstawowe
  • Podstawowe+
  • Podstawowe+ teren
  • Tylko dla kobiet
  • Średnio zaawansowane flow
  • Średnio zaawansowane enduro
  • Zaawansowane enduro
  • Pompowanie i Skoki

 

Różnorodność powyższych poziomów trudności i lokalizacji, może utrudniać wybór konkretnego szkolenia. Dlatego postanowiliśmy napisać poniższy poradnik jak wybrać dla siebie najlepsze szkolenie.

Jeśli nigdy nie byłeś na żadnym naszym szkoleniu techniki jazdy, to wybierz szkolenie zawierające podstawy

Niezależnie od tego czy kupiłeś rower górski miesiąc temu, czy w ciągu ostatnich 20 lat zjeździłeś większość pasm górskich Europy, te szkolenia są właśnie dla Ciebie. Osoby początkujące poznają na nim podstawy techniki jazdy umożliwiające im płynne i komfortowe przejście do jazdy w terenie. Natomiast starzy wyjadacze wracają do ćwiczenia podstaw, aby zwalczyć utrwalone przez lata błędne nawyki. Oczywiście wszystko to pod czujnym okiem instruktorów.

Do szkoleń zawierających podstawy techniki jazdy w naszej ofercie należą: Podstawowe, Podstawowe+, Podstawowe+ teren oraz Tylko dla kobiet. Dwa pierwsze są szkoleniami jednodniowymi, dwa kolejne są dwudniowe.

Poziom Podstawowy i Podstawowy+ mają dokładnie ten sam program, różnią się jedynie lokalizacją. Podstawowe to szkolenia, które organizujemy w wybranych dużych miastach, natomiast Podstawowe+ odbywają się już w prawdziwych górach. Oczywiście trasa w górach pozwala dogłębniej przećwiczyć poszczególne elementy techniki jazdy.

Szkolenia Podstawowe+ teren oraz Tylko dla kobiet łączą w sobie program szkoleń Podstawowych+ oraz Średnio zaawansowanych. Po pierwszym dniu na singletrackach, drugiego dnia ćwiczymy zakręty w bandach, pompowanie i przechodzimy do jazdy po naturalnych ścieżkach z kamieniami i korzeniami. Dwudniowy program pozwala nie tylko wprowadzić, ale i utrwalić podstawy techniki jazdy.

Szkolenia Tylko dla kobiet są dedykowane dla osób chcących się uczyć jazdy w towarzystwie pozbawionym męskiego ego. Dodatkowo stanowią świetną okazję, aby nawiązać znajomości z innymi riderkami w zdominowanym przez facetów środowisku kolarstwa górskiego.

Szkolenie Tylko Dla Kobiet

Szkolenie Tylko dla kobiet

Które w takim razie wybrać jako pierwsze szkolenia? Jeśli akurat organizujemy poziom Podstawowy w Twoim mieście i chcesz spróbować szkoleń techniki jazdy bez konieczności wyjazdu w góry, to zapisz się na Podstawowe. Jeśli w twoim mieście nie organizujemy szkoleń Podstawowych lub planujesz wyjazd w góry, to zdecydowanie wybierz szkolenie Podstawowe+.

Czy warto po szkoleniu Podstawowym brać udział w Podstawowym+? Jeśli czujesz, że potrzebujesz przerobić jeszcze raz podstawy lub chcesz mieć możliwie jak najbardziej łagodne przejście do jazdy w górach, to zdecydowanie warto.

Szkolenia Podstawowe+

Szkolenia Podstawowe+

Byłeś już na szkoleniu zawierającym podstawy i chcesz dalej pracować nad techniką jazdy?

W takim wypadku, zależnie od tego jakie aspekty techniki jazdy chcesz ćwiczyć masz do wyboru trzy rodzaje szkoleń – Średnio zaawansowane flow, Średnio zaawansowane enduro oraz Skoki i Pompowanie.

Szkolenia średnio zaawansowane są prawie zawsze szkoleniami dwudniowymi, poprzedzonym piątkowym szkoleniem Podstawowym+ w tej samej lokalizacji. Jest to bardzo dobra okazja, aby spędzić weekend na intensywnych ćwiczeniach techniki jazdy. Bardzo często uczestnicy, którzy byli już na szkoleniach Podstawowych+ decydują się ponownie wziąć w nich udział przed szkoleniem średnio zaawansowanym dla przypomnienia sobie niezbędnych podstaw.

Szkolenia średnio zaawansowane flow skupiają się na ćwiczeniu możliwie najbardziej płynnej jazdy z pełnym wykorzystaniem ukształtowania terenu po którym jeździmy. Ćwiczymy na nich zaawansowane techniki pokonywania zakrętów, jazdę po bandach, efektywne pompowanie i skoki, zaczynamy też wjeżdżać na naturalne ścieżki. Nie zabraknie też jazdy na tylnym kole oraz bunny hopa.

Szkolenia średnio zaawansowane Flow

Szkolenia średnio zaawansowane Flow

Natomiast szkolenia średnio zaawansowane enduro poświęcone są jeździe po naturalnych górskich szlakach. Ćwiczymy na nich pokonywanie sekcji technicznych po dużych kamieniach oraz korzeniach, pokonywanie progów zarówno na zjazdach i podjazdach, wybieranie najlepszej linii przejazdu oraz pierwsze małe skoki z naturalnych przeszkód. Wszystko po to aby nabrać pewności siebie i poczuć się bezpiecznie nawet na wymagających górskich trasach.

Poziom trudności trasy pod względem technicznym odpowiada najtrudniejszym górskim maratonom. Pod względem kondycyjnym jest dużo łatwiej.

Szkolenia średnio zaawansowane Enduro

Szkolenia średnio zaawansowane Enduro

Po szkoleniu zawierającym podstawy (Podstawowe, Podstawowe+, Podstawowe+ teren, Tylko dla kobiet) możesz również wybrać szkolenie jednodniowe Pompowanie i Skoki. Jest to szkolenie poświęcone tylko zagadnieniom pompowania i skakania na rowerze.

Są to bardzo intensywne cztery godziny zajęć na pumptracku, dropach i hopach w centrum szkoleniowym POMBA i Kross. Po tym szkoleniu, naprawdę każdy przejedzie poprawnie pumptrack bez pedałowania oraz wykona pierwsze skoki. Jeżeli dotychczas nie odrywałeś się od ziemi to nie ma czego się bać, zaczynamy od uskoków wielkości krawężnika.

Podczas tego szkolenia, uczestnicy są zazwyczaj dzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa osób, które szybciej opanowały pompowanie idzie skakać na dużych hopach. Natomiast druga grupa, wraz z drugim instruktorem zostaje na pumptracku oraz małych treningowych hopach i dropach.

Szkolenie specjalistyczne Pompowanie i Skakanie na centrum szkoleniowym POMBA i Kross

Szkolenie specjalistyczne Pompowanie i Skakanie na centrum szkoleniowym POMBA i Kross

Co wybrać po szkoleniach średnio zaawansowanych?

Zdecydowanie szkolenia zaawansowane Enduro. Skupiamy się w ich trakcie na jeździe w wymagającym terenie. Poziom trudności trasy odpowiada zawodom enduro organizowanym pod marką EMTB.pl. Podczas tych szkoleń uczymy pokonywać najtrudniejsze sekcje po wielkich korzeniach i kamieniach, ucząc świadomie wybierać linię przejazdu pod swój styl jazdy. Nie brakuje również skoków, jednak już nie na na usypanych hopach, ale z wykorzystaniem naturalnych przeszkód terenowych.

Jeśli chcesz się przygotować pod najtrudniejsze górskie wycieczki lub zawody enduro to jest to zdecydowanie szkolenie dla Ciebie.

W szkoleniu zaawansowanym można brać udział już po ukończeniu szkolenia zawierającego podstawy (Podstawowe, Podstawowe+, Podstawowe+ teren, Tylko dla kobiet). Szczególnie jeśli czujesz się bardzo pewnie ze wszystkimi zagadnieniami poruszanymi w ich trakcie. Jednak w większości przypadków dużo lepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze ukończenie szkoleń średnio zaawansowanych.

2014-06-29_IMG_7766

Szkolenia zaawansowane Enduro

Do zobaczenia na szkoleniu!

Mamy nadzieję, że tym artykułem trochę ułatwiliśmy Wam wybór odpowiedniego szkolenia. Jeśli mimo wszystko macie jeszcze jakieś pytania to śmiało się z nami kontaktujcie.

Pamiętajcie, że jeśli nie pasuje Wam nasze otwarte terminy szkoleń to zawsze istnieje szansa na umówienie się z nami na szkolenia indywidualne w dowolnym terminie.

2015-05-24_15-09-52_DSC_5168

Szkolenia techniki jazdy wspiera firma Kross