Poziom 2 – Kurs instruktora MTB

Informacje o kursie

Kurs na instruktora MTB pozwala zdobyć wiedzę niezbędną do zrobienia szkolenia na którym nie tylko pomożesz klientom radzić sobie z każdymi trudnościami na trasie, ale po którym będą Cię polecać znajomym jako świetnego instruktora MTB. Dlatego jest adresowany do doświadczonych rowerzystów, którzy chcą uczyć techniki jazdy na rowerze górskim, oraz tych, którzy celują dalej, w certyfikat EO-MTBING.

W trakcie kursu poszerzymy wiedzę zdobytą na Poziomie 1 o tematy związane stricte z planowaniem trasy szkoleń, doborem sekcji ćwiczeniowych i zabezpieczenia grupy w trakcie szkoleń. Dużo czasu poświęcimy zaawansowanym technikom uczenia, w tym analizie ruchu w MTB oraz interpersonalnym zdolnościom przewodzenia grupie. Podobnie jak przy poprzednim stopniu zajęcia będą zarówno teoretyczne jak i praktyczne, ze zdecydowanym naciskiem na te drugie. Umiejętności instruktora zdecydowanie lepiej szlifować na świeżym powietrzu i dwóch kółkach.

Jak dużo każdy wyciągnie z kursu będzie można sprawdzić jeszcze na nim. Każdy z uczestników w jego trakcie zaprojektuje, sprzeda i przeprowadzi szkolenie techniki jazdy MTB na rzeczywistych klientach. Zdobędzie więc cenne doświadczenie zawodowe.

Po tym kursie można uczyć zarówno dzieci jak i dorosłych, technik podstawowych jak i zaawansowanych.

Zagadnienia Ilość godzin
Bezpieczeństwo i zarządzanie ryzykiem 5h
Mechanika 7h
Orientacja i nawigacja 3h
Planowanie trasy/wycieczki, logistyka 11h
Oprowadzanie grupy 3h
Zaawansowane techniki uczenia 36h
Interpersonalne umiejętności prowadzenia grupy 4h
Samopoczucie i fizjologia 1h
Prawo 2h
Umiejętności jazdy na rowerze 8h
ŁĄCZNIE 80h

 

Kurs jest poprzedzony egzaminem wstępnym oraz zakończony egzaminem końcowym.

Kurs jest prowadzony przez instruktorów z najwyższym poziomem certyfikatu EO-MTBING, czyli Train The Trainer, z których każdy ma wieloletnie doświadczenie w zawodzie przewodnika i instruktora MTB.

Dlaczego warto zapisać się na ten kurs?

 • Rozwiniesz umiejętności uczenia – zdobędziesz narzędzia do analizowania jazdy uczestników szkolenia oraz zaplanowania ciekawego i efektywnego kursu techniki jazdy MTB na każdym poziomie.
 • Poprawisz technikę jazdy – wprawdzie wymagamy pewnego minimum umiejętności, ale ponieważ większość czasu będziemy poświęcać na zajęcia praktyczne na pewno przy okazji wyciągniesz  z nich dużo ciekawych wskazówek dla siebie.
 • Zwiększysz swoje umiejętności – staniesz się bardziej wszechstronny i poprawisz umiejętność przystosowywania się do zmiennych sytuacji zarówno jako rowerzysta jak i człowiek.
 • Zdobędziesz instruktora dostępnego 24h/dobę – siebie! – dzięki większemu zrozumieniu techniki jazdy i teorii uczenia będziesz mógł analizować swoją własną jazdę i się poprawiać!
 • Będziesz dobrze się bawić! – w końcu to wyjazd w góry, gdzie większość czasu spędzisz na rowerze ucząc się przydatnych rzeczy w otoczeniu osób o podobnych pasjach!

Przygotowanie do kursu

Aby w trakcie kursu móc skupić się na zajęciach praktycznych na rowerach, wymagamy pewnych umiejętności/certyfikatów:

 • ukończony Poziom 1.,
 • technika jazdy na rowerze MTB na wysokim poziomie (uczestnik powinien bez problemu przejeżdżać trasy: w bike parkach i trudnych zawodów enduro lub zawodów DH lub naszych szkoleń jazdy zaawansowanych enduro i bike park),
 • kondycja na dobrym poziomie (uczestnik powinien być w stanie przejechać ponad 1000 m przewyższenia w ciągu 6h wycieczki z podjazdami o nachyleniu chwilowym od 20-30%).

Część z tych umiejętności będzie sprawdzana certyfikatem (Poziom 1.), a część egzaminem wstępnym (technika jazdy).

Egzamin wstępny

Egzamin wstępny odbywa się pierwszego dnia kursu i ma za zadanie ocenić technikę jazdy i kondycję.

Technika jazdy (umiejętności)

– skakanie na rowerze (stoliki min. 2 m długości),
– zjeżdżanie z dropów (min. 0,5 m wysokości),
– wheelie (min. 3 m przejechane z kołem w górze),
– strome ścianki (do 80% nachylenia),
– pokonywanie switchback-ów.
Jest to zestaw umiejętności, który można zdobyć na naszych szkoleniach zaawansowanych bike park i enduro.

Kondycja (podjazdy)

Uczestnik powinien być w stanie przejechać ponad 1000 m przewyższenia w ciągu 6h wycieczki z podjazdami o nachyleniu chwilowym od 20-30%.

Nie zdanie egzaminu wstępnego nie uniemożliwia wzięciu udziału w kursie. Należy jednak zdać go pozytywnie przed przystąpieniem do egzaminu końcowego.

Egzamin końcowy

Egzamin końcowy jest egzaminem praktycznym, który polega zaprojektowaniu, sprzedaniu i przeprowadzeniu przez każdego uczestnika swojego szkolenia na rzeczywistych klientach. W szkoleniu będzie uczestniczył jako obserwator nasz instruktor, który będzie przyglądał się wszystkim aspektom pracy instruktora MTB. Jest to najlepsza metoda sprawdzenia całej wiedzy i umiejętności zdobytej na kursie.

Sprawdzane umiejętności:

 • przygotowanie programu szkoleń,
 • dopasowanie programu szkoleń do uczestników,
 • zarządzanie grupą uczestników,
 • dobór ćwiczeń,
 • organizacja ćwiczeń,
 • płynne prowadzenie szkoleń,
 • radzenie sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami,
 • komunikacja z uczestnikami,
 • sposób przestawiania technik jazdy.

Osobom, które nie mają swojej firmy itp., będą mogły organizować szkolenie jako Fundacja POMBA.

Terminy

W cenie kursu jest uwzględniony koszt noclegu i wyżywienie.

Przed zapisaniem zapoznaj się z Regulamin kursów.

 • Termin kursu: wiosna 2019
 • Miejsce: Świeradów-Zdrój
 • Cena: 6 500 zł
 • Ilość uczestników: od 7 do 15 osób

Zapisy

Aby zapisać się na kurs wypełnij poniższy formularz kontaktowy. W odpowiedzi dostaniesz od nas dane do przelewu opłaty za kurs. Dopiero dokonanie wpłaty rezerwuje miejsce na kursie.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu (wymagane)

Miejscowość (wymagane)

Ile osób chcesz zapisać na kurs (wymagane)

Dodatkowe uwagi lub pytania