Poziom 3 – Kurs EO-MTBING

Informacje o kursie

Kurs EO-MTBING pozwala zdobyć wiedzą niezbędną do podniesienia jakości oferowanych usług, a także ułatwiającą pracę w całej Europie. Adresowany jest do osób, które już pracują jako przewodnik czy instruktor MTB i chcą podnieść jakość świadczonych przez siebie usług oraz chcą pracować w krajach europejskich, w tym w krajach z restrykcjami.

Zakres kursu pozwala uzupełnić ilość godzin wymaganą przez wszystkie kraje partnerskie EO-MTBING. Główny nacisk kładziemy w nim na projektowanie usług oraz aspekty prawne pracy w innych krajach europejskich.

Zagadnienia Ilość godzin
Bezpieczeństwo i zarządzanie ryzykiem 4h
Mechanika 3h
Orientacja i nawigacja 14h
Planowanie trasy/wycieczki, logistyka 4h
Oprowadzanie grupy 3h
Zaawansowane techniki uczenia 15h
Interpersonalne umiejętności prowadzenia grupy 6h
Samopoczucie i fizjologia 1h
Prawo 6h
Prowadzenie biznesu 27h
ŁĄCZNIE 83h

 

Kurs jest poprzedzony egzaminem wstępnym. Ukończenie kursu daje uczestnikowi prawo do egzaminu europejskiego, po którym dostaje się certyfikat uprawniający do pracy jako przewodnik/instruktor MTB w krajach partnerskich EO-MTBING, w tym w krajach z restrykcjami.

Kurs jest prowadzony przez instruktorów z najwyższym poziomem certyfikatu EO-MTBING, czyli Train The Trainer, z których każdy ma wieloletnie doświadczenie w zawodzie przewodnika i instruktora MTB.

Dlaczego warto zapisać się na ten kurs?

 • Staniesz się członkiem najbardziej elitarnej grupy przewodników i instruktorów MTB w Europie – zwiększysz swoją rozpoznawalność zawodową. I może w końcu ciocia przestanie pytać czy z roweru idzie żyć.
 • Otworzysz sobie drzwi do pracy w całej Europie – będziesz miał licencję respektowaną przez wszystkie kraje partnerskie EO-MTBING, w tym kraje z restrykcjami.
 • Pokonasz prawne kruczki – różnice prawne między krajami europejskimi są czasami naprawdę duże. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę w danym kraju, żebyś nie musiał przerywać wykonywanej usługi przez jakiś szczegół prawny.
 • Nauczysz się dobrze projektować usługę – umiejętność przydatna nie tylko w pracy przewodnika i instruktora MTB, ale w każdej działalności związanej z oferowaniem usług. Skorzystasz z niej nawet jeśli rower Ci się kiedyś znudzi.
 • Będziesz dobrze się bawić! – w końcu to wyjazd w góry, gdzie większość czasu spędzisz na rowerze ucząc się przydatnych rzeczy w otoczeniu osób o podobnych pasjach!

Przygotowanie do kursu

Aby wziąć udział w kursie wymagamy pewnych umiejętności/certyfikatów:

 • ukończony Poziom 1. i 2.,
 • technika jazdy na rowerze MTB na bardzo wysokim poziomie (uczestnik powinien bez problemu przejeżdżać trasy: w bike parkach i trudnych zawodów enduro lub zawodów DH lub naszych szkoleń jazdy zaawansowanych enduro i bike park),
 • kondycja na dobrym poziomie (uczestnik powinien być w stanie przejechać ponad 1000 m przewyższenia w ciągu 6h wycieczki z podjazdami o nachyleniu chwilowym od 20-30%).

Część z tych umiejętności będzie sprawdzana certyfikatem (Poziom 1. i 2.), a część egzaminem wstępnym (technika jazdy).

Egzamin wstępny i europejski

Egzamin wstępny

Egzamin wstępny odbywa się pierwszego dnia kursu i ma za zadanie ocenić technikę jazdy i kondycję.

Technika jazdy (umiejętności)

 • skakanie na rowerze (step-up min. 50 cm wysokości),
 • zjeżdżanie z dropów (min. 1 m wysokości),
 • manual (min. 3 m przejechane z kołem w górze),
 • równoległy bunny-hop.

Kondycja (podjazdy)

Uczestnik powinien być w stanie przejechać ponad 1000 m przewyższenia w ciągu 6h wycieczki z podjazdami o nachyleniu chwilowym od 20-30%.

Nie zdanie egzaminu wstępnego nie uniemożliwia wzięciu udziału w kursie. Należy jednak zdać go pozytywnie przed przystąpieniem do egzaminu końcowego.

Egzamin europejski

Egzamin europejski jest trzydniowym egzaminem praktycznym, w trakcie którego oceniane są umiejętności uczestnika jako przewodnika i instruktora MTB (więcej wkrótce). Jest to też dobra okazja, aby poszerzyć swoje kontakty zawodowe poza granice naszego kraju.

Terminy

W cenie kursu jest uwzględniony koszt noclegu i wyżywienie.

Przed zapisaniem zapoznaj się z Regulamin kursów.

 • Termin kursu: II połowa 2019
 • Miejsce: Świeradów-Zdrój
 • Cena: 7 900 zł
 • Ilość uczestników: od 7 do 15 osób

Zapisy

Aby zapisać się na kurs wypełnij poniższy formularz kontaktowy. W odpowiedzi dostaniesz od nas dane do przelewu opłaty za kurs. Dopiero dokonanie wpłaty rezerwuje miejsce na kursie.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu (wymagane)

Miejscowość (wymagane)

Ile osób chcesz zapisać na kurs (wymagane)

Dodatkowe uwagi lub pytania