W kwietniu delegacja POMBA była na szczycie IMBA Europe, który tym razem się odbył w Schweinfurcie (Niemcy). Zjechali się przedstawiciele krajów całej Europy i nie tylko, co stanowiło znakomitą okazję do wymienienia się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Poza naszą delegacją Polska była reprezentowana licznie, choć pozostali byli tylko dzień, więc nie skorzystali z pełnego programu konferencji. A szkoda, bo był on w tym roku wyjątkowo ciekawy.
Wachlarz wykładów był bardzo urozmaicony – zrównoważona turystyka na obszarach chronionych, rozwój tras przy ograniczanych budżetach, miejskie parki rowerowe. Tematy przedstawiane były zarówno z perspektywy krajów, w których MTB rozwija się już od lat 80., jak i tych, gdzie dopiero startuje. Dzięki temu można było spojrzeć na omawiane zjawiska i problemy z różnych perspektyw.
Uzupełnieniem wykładów były warsztaty, z których najciekawszy był o pozyskiwaniu funduszy. Temat może trochę oklepany, ale zawsze potrzebny, oraz zaprezentowany przez fachowca z wieloletnim i międzynarodowym doświadczeniem w tej dziedzinie.
Równolegle do programu warsztatów odbywały się spotkania robocze o programach, w których w tym roku angażuje się IMBA Europe. Między innymi mówimy tu o programie European MTB Instructor-Guide Project, który ma na celu ujednolicenie standardów instruktorów i przewodników kolarstwa górskiego w całej Europie. Do czego to jest potrzebne? Chociażby do tego, żeby polski przewodnik mógł legalnie oprowadzać polską grupę w Alpach Francuskich, gdzie w tej chwili prawnie trzeba wynająć przewodnika francuskiego. Na tą chwilę możemy powiedzieć, że POMBA uczestniczy w tym programie i już niedługo będziemy mogli szkolić instruktorów i przewodników kolarstwa górskiego z certyfikatem europejskim. Więcej informacji na temat European MTB Instructor-Guide Project, znajdziecie w naszym artykule.
Oczywiście poza pracą nad zmianą oblicza MTB w Europie nie zabrakło czasu na poznawanie nowych miejsc i osób. Przede wszystkim pozwiedzaliśmy siedzibę gospodarza konferencji, czyli SRAM’s European Development and Training Center. Jest to europejska siedziba firmy SRAM, w której kiedyś odbywała się produkcja, a teraz projektuje się, testuje i prezentuje prototypy nowych rozwiązań.
Nie zabrakło również czasu na jazdę na rowerze i rozmowy jeden na jeden z innymi uczestnikami szczytu. Jest to jak zawsze jeden z najlepszych punktów programu – można dowiedzieć się najciekawszych rzeczy, a przy okazji zaprosić do Polski, która wszystkim się wydaje niezwykle egzotyczna.