Pomimo, że Wrocław ma bardzo dużą społeczność osób jeżdżących na rowerach górskich, to niestety w samym Wrocławiu brakuje sensownych tras do jazdy w terenie. Takich, które byłyby zaprojektowane zgodnie ze światowymi standardami, trwałe, bezpieczne i atrakcyjne zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych rowerzystów. Jednak dzięki inicjatywie trzech rowerzystów oraz Wrocławskiemu Budżetowi Obywatelskiemu może się to zmienić już w przyszłym roku!
Dla wszystkich tych, którzy nie znają idei budżetu obywatelskiego, pokrótce wyjaśniamy na czym to polega. Budżet obywatelski ma na celu zaangażowanie obywateli do przejęcia inicjatywy w tworzeniu swojego najbliższego otoczenia. Każdy mieszkaniec może zgłosić swój pomysł na inwestycję w mieście. Jeśli tylko projekt spełni wymogi formalne, to trafia na „listę wyborczą”. Następnie wszyscy mieszkańcy mogą głosować na te inicjatywy, które ich najbardziej zainteresują. W przypadku Wrocławia jest o co walczyć, ponieważ władze miasta przeznaczyły aż 20 milionów na realizację obywatelskich projektów!
W tym roku, w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zostały zgłoszone aż trzy projekty mające na celu stworzenie infrastruktury MTB na terenie miasta!
Jakiś czas temu lider jednego z projektu poprosił nas o pomoc w przygotowaniu dokładnej koncepcji tras oraz opisu technicznego, który umożliwiłby przekonanie urzędników do idei stworzenia „bike parku” na. Wzgórzu Gajowickim. Oczywiście bardzo chętnie się zaangażowaliśmy w cały projekt.
Postanowiliśmy również skoordynować działania pozostałych liderów projektów, tak aby móc jak najlepiej wykorzystać potencjał WBO i jak najbardziej zwiększyć szanse na przejście wszystkich projektów w głosowaniu.
W ramach ustalonej wspólnej strategii, działania dwóch projektów, „Zagospodarowanie zielonego wzgórza na park sportowy” oraz „Bike Park na zielonym wzgórzu przy ulicy Bardzkiej” na Wzgórzu Gajowickim będą się uzupełniać, aby zmienić „stary śmietnik” w prawdziwe centrum rekreacji dla południowego Wrocławia. W ramach pierwszego projektu zostanie zrealizowana część rekreacyjna. Zostaną tam stworzone aleje spacerowe, ustawione ławki i lampy, dla spragnionych ćwiczeń powstanie zewnętrzna siłownia, a dzieci będą mogły uczyć się jazdy na rowerze na pumptracku. Projekt drugi zakłada stworzenie infrastruktury rowerowej w postaci zrównoważonych ścieżek rowerowych typu Single Track oraz toru do jazdy na rowerach typu BMX.
Trzeci projekt „Zagospodarowanie terenów Lasu Osobowickiego – Szaniec Szwedzki na potrzeby rekreacyjnej i wyczynowej jazdy rowerem górskim (MTB) – Szaniec Szwedzki” zakłada, stworzenie zrównoważonych tras rowerowych na terenie Lasu Osobowickiego. Jest to już znane miejsce na rowerowej mapie Wrocławia, ale nowa sieć tras uporządkuje system obecnych ścieżek, które są chaotyczne i „partyzanckie”. Pozwoli to lepiej wykorzystać potencjał terenu i przyczyni się do ochrony walorów historycznych tego wyjątkowego miejsca.
Już niedługo, bo od 15. do 29. września będziecie mogli głosować na wszystkie trzy projekty! Wkrótce utworzymy specjalny dział na naszej stronie internetowej, gdzie będziecie mogli zapoznać się ze szczegółami poszczególnych projektów. Ponadto przeprowadzimy wspólną akcję promocyjną wszystkich trzech projektów.