Sezon rowerowy i rok 2016 za nami, więc czas na podsumowanie naszej działalności w tym okresie. Jak ktoś śledzi nasze działania na naszym profilu FB, to pewnie nic go nie zaskoczy, dla reszty może to być dobry przerywnik w karnawałowym szaleństwie.
Udało się nam zamknąć w tym roku aż cztery projekty ścieżkowe, co uważamy za bardzo dobry wynik. Zrobiliśmy koncepcje i projekty budowlane sieci tras w Górach Kaczawskich, Nadleśnictwie Ruszów, Tatrzańskim Parku Narodowym (opis) i na terenie Szklarskiej Poręby (opis). Wprawdzie jeszcze nie wiadomo kiedy będą zrealizowane, ale na pewno jesteśmy już o dwa etapy bliżej gotowych tras.
Dodatkowo, współpracowaliśmy z Fundacją Rowerowa Jura nad projektem budowlanym 2,5 km singletracka na obrzeżach Częstochowy, przy okazji szkoląc miejscowego z budowania zrównoważonych tras rowerowych. Dzięki temu mogą sami kontynuować projekt.
Na tym nie zakończyliśmy budowania. Udało nam się uruchomić nową inicjatywę dla rowerzystów nie bojących się wyzwań – Buduj z POMBA. To cykliczne spotkania mające na celu budowanie, naprawianie i przebudowywanie tras rowerowych. Można się na nich nauczyć trochę teorii budowania ścieżek, popracować na świeżym powietrzu i zbudować kawał dobrej ścieżki. No i przede wszystkim jest to świetna okazja, żeby poznać ciekawych ludzi, zintegrować się, a wieczorami przetestować wspólnie zbudowane trasy. W końcu nie o samo budowanie tu chodzi – robimy to po to, aby jeździć.
Zorganizowaliśmy trzy takie inicjatywy – na Srebrnej Górze, w Świeradowie-Zdroju (relacja) i Zabrzu (relacja). Każda z nich miała swój charakter, co wynikało z różnego ukształtowania terenu, rodzaju gleby, zaangażowanego sprzętu i ekipy, która przychodziła pomóc. Łączyło je jedna rzecz – wszystkie zbierały ludzi, którzy stwierdzili, że zamiast narzekać “nie ma u nas po czym jeździć” postanowili coś z tym zrobić. My się też przy okazji dużo nauczyliśmy i wiemy co się najlepiej sprawdza przy tego typu akcjach. Efekty były budujące, więc w przyszłym sezonie na pewno to działanie będziemy powtarzać. I z tego miejsca jeszcze raz dziękujemy wszystkim wolontariuszom i miejscowym, którzy pomagali Buduj z POMBA organizować – PM BIKE EXPERTS oraz Pawłowi.
Poza tym zrobiliśmy film o zrównoważonych trasach rowerowych (więcej tutaj), z którego każdy może korzystać, próbując namówić inwestorów do inwestowania w singletracki.
Kolejnym rodzajem naszych działań w roku 2016 były oczywiście szkolenia techniki jazdy. Udało się zrealizować naprawdę dużo terminów, choć narzekaliście, że i tak przydałoby się więcej. Staraliśmy się jak mogliśmy – pojawiła się nowa lokalizacja szkoleń (Bielsko-Biała – opis), a także zwiększyliśmy liczbę instruktorów (Roman, Kamil).
Dodatkowo rozpoczęliśmy ścisłą współpracę z Rowerowym Podhalem – wspólnymi siłami wyszkoliliśmy tam kilku instruktorów, dzięki czemu w Kościelisku też można przejść podstawowe szkolenie techniki jazdy na rowerze górskim.
W dalszym ciągu pracujemy również z innymi organizacjami europejskimi nad wprowadzeniem programu, który ujednolicił by standardy instruktorów i przewodników MTB w całej Europie – European MTB Instructor-Guide Project (więcej o EO-MTBInG – tutaj). Wspólnymi siłami zdobyliśmy dotację jesienią tego roku, przez co prace nabierają tempa. Już od stycznia będziemy pracować z ekspertami nad stworzeniem programu dla Polski i mamy nadzieję, że pod koniec sezonu 2017 wyszkolimy pierwszych polskich przewodników i instruktorów z licencją europejską.
Tak w skrócie przedstawiały działania POMBA w roku 2016. Do tego oczywiście staraliśmy się jeździć na rowerze ile się dało i gdzie się tylko dało, aby poszerzać swoje umiejętności i wiedzę o trasach. Z większości rezultatów jesteśmy zadowoleni, co nie zmienia faktu, że i tak będziemy pracować nad tym, żeby były jeszcze lepsze. Dodatkowo postaramy się pracować bardziej nad dzieleniem się z Wami naszą wiedzą i doświadczeniami. Wtedy na pewno w roku 2017 uda się zrealizować jeszcze więcej. Szykujemy też kilka niespodzianek na przyszły sezon, ale o tym trochę później.