W czasie gdy za oknem już prawie wiosna, choć gdzieniegdzie przysypana śniegiem, POMBA (Polish Mountain Bikers Aliance) nie ustaje w wysiłkach by płynnie przejść z sezonu 2015 w 2016. W sumie granice miedzy sezonami przestały być zauważalne. Nie ma jednak co narzekać bo to pokazuje jak rowerowy rynek pęcznieje i rośnie w siłę.
Na szkoleniach organizowanych przez POMBA w 2015 roku przeszło 500 rowerzystów postanowiło doskonalić swoje umiejętności pod czujnym okiem instruktorów. Dzięki Agnieszce Jurewicz prowadzącej szkolenia „Tylko dla kobiet” wszystkie Panie mogły sprawdzić swoją technikę bez męskiej widowni i w bezstresowej atmosferze.
Hasło Singletracki na stałe zadomowiło się w głowach nie tylko rodzimych kolarzy, ale co jeszcze bardziej cieszy, u lokalnych władz i nadleśnictw. Ilość wiszących w powietrzu projektów i inicjatyw zaczyna przyprawiać o zawrót głowy. Temat ten jest na tyle interesujący, że dostrzegła to sama Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, która postanowiła przeszkolić w tym kierunku 21 leśników z całej Polski. Na szkolenie z projektowania i budowania Singletracków wybrani zostali leśnicy z tych nadleśnictw, w których w najbliższych dwóch latach, ma pojawić się temat budowy tras rowerowych.
Było to pierwsze w Polsce szkolenie „Trail Building School” zorganizowane przez POMBA przy udziale instruktorów z IMBA, czyli międzynarodowej organizacji promującej zrównoważone trasy rowerowe. Reakcje leśników były zaskakująco pozytywne gdy na własnej skórze sprawdzili jak się jeździ po Świeradowskich singlach i jak to wszystko może wyglądać. O szczegółach tego wyjątkowego wydarzenia możecie przeczytać na tutaj.
Na efekty nie trzeba trzeba było długo czekać. Już miesiąc później zagadnienia związane z budową i projektowaniem Singletracków POMBA prezentowała kolejnej grupie leśników. Tym razem w Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Nagórzycach. Przy okazji okazało się, że pobliskie Nadleśnictwo Bełchatów też rozważa budowę nowych tras rowerowych na znanej wszystkim Górze Kamieńsk.
Z niezliczonej ilości konsultacji i prezentacji w gminach, nadleśnictwach czy nawet tych na najwyższym szczeblu, nie zawsze wychodzą konkrety, przynajmniej nie od razu. Jednak jak już ziarno trafi na podatny grunt to pracy robi się co niemiara. Karkonoskie Singletracki to projekt, który do łatwych nie należy. 65 km tras rozciąga się przez trzy gminy, w większości w otulinie Karkonoskiego Parku Narodowego a 30 % na jego nowym terenie. To nie lada wyzwanie, nie tylko dla projektantów z POMBA ale też, lokalnych władz i samego parku. Na szczęście wszystko jest możliwe i po ostatnich 15 miesiącach prac światełko w tunelu nabiera większej mocy.
W Kaczawach prace idą szybciej. 40 km tras, 3 miesiące i jest projekt budowlany. Codziennie zostawało 3-4 godziny na sen. Można? Można! Trzy lokalizacje o niepowtarzalnych walorach i różnych skalach trudności. Niedoceniane Kaczawy już za chwilę pokażą swoje nowe oblicze, a że apetyt rośnie, zapowiadają się kolejne kilometry projektu.
Tymczasem śniegi topnieją, a instruktorzy kolarstwa górskiego już się rozgrzewają i testują swoje maszyny. Wszyscy zastanawiają się co można zrobić by serwować szkolenia techniki jazdy na jak najwyższym poziomie, a uczestnik mógł mieć do nich jeszcze lepszy i łatwiejszy dostęp?
Pierwsze robocze spotkanie kilku ekip szkoleniowych odbyło się na podwórku POMBA. Do Świeradowa Zdroju wpadły Rowerowe Podhale, MTBacademy i Enduro Trails. Przez 3 dni była okazja podyskutować o możliwościach usystematyzowania i ujednolicenia szkoleń na poziomie podstawowym. Takie rozwiązanie pozwalałoby na kontynuowanie szkoleń w różnych miejscach, w bardziej dogodnych dla Klientów lokalizacjach i terminach.
Po niezbędnej dawce pogaduszek, nie obyło się bez praktyki w terenie. Pokonywanie Świeradowskich Singli taką ekipą musi wyjść wszystkim na dobre, więc już w głowach buzują pomysły na kolejne wspólne kołowanie i dalsza integrację.
Jedno jest pewne. Środowisko rowerowe rozrasta się dynamicznie, a pracując razem możemy zrobić jeszcze więcej. Postanowiliśmy więc rozpocząć cykl „Buduj z POMBA” by zachęcić wszystkich do działania na rzecz rozwoju singletracków. Za nami pierwsza impreza w Srebrnej Górze. Jakie były założenia? Tam, gdzie istniejące trasy wymagają serwisu – conieco poprawić przed sezonem. Tam, gdzie to możliwe przyspieszyć powstanie nowych fragmentów. Ta inicjatywa powrotu do czynu społecznego wypadła doskonale. Nie zważając na zimowe warunki, przez dwa dni, na miejscu stawiła się spora grupa ochotników i ochotniczek!!! Mniej zorientowani mieli okazję poznać podstawowe zasady budowy singletracków oraz narzędzia stosowane przy ich ręcznym wykonywaniu. Ci, którzy robili to nie pierwszy raz, od razu zabrali się do profilowania powierzonych im odcinków. Wszystko by jeździło się lepiej.
Akcja pokazała, że można i warto spotykać się w takiej formie. Tak więc to dopiero początek. Kolejny termin jest już znany Świeradów 16-17 kwietnia. Kto nie dał rady być w Srebrnej Górze, niech żałuje ale też niech śledzi poczynania POMBA, bo będzie okazja spotkać się i pobudować trasy jeszcze niejednokrotnie.
Może ktoś zna miejsce gdzie można wpaść z akcją „Buduj z POMBA”. Zadzwońcie, piszcie… wspólnie można zrobić kawał dobrej roboty.
Co dalej? Ruszamy z nowymi szkoleniami i widzimy się na trasach.