Ziębice – podsumowanie projektu

Zrównoważone trasy rowerowe to nie tylko góry. W listopadzie 2017 roku oddaliśmy dokumentację projektową wykonania 5 km singletracka w Gminie Ziębice. Ilość kilometrów może na razie nie wydaje się imponująca, ale projekt ma się rozwijać, a położenie Ziębic sprawia, że można o nie “zahaczyć” po drodze na inne miejscówki rowerowe.

Gmina Ziębice znajduje się w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego, niedaleko granicy z Czechami (ok. 25 km), na Przedgórzu Sudeckim. Rychlebskie Stezky, oddalone są o ok. 45 km (ok. 50 min autem), następnie Srebrna Góra – ok. 33 km (ok. 35 min autem), Ślęża – ok. 50 km (ok. 1 h autem), Głuchołazy – ok. 52 km (ok. 1 h autem) i Trutnov Trails – ok. 115 km (ok. 2 h autem). Podobne trasy powstają też w Strzelinie (oddalonym o ok. 23 km, czyli ok. 24 min autem, 17 min pociągiem). W okolicy jest również kilka ośrodków z łatwymi i trudnymi szlakami naturalnymi (w Masywie Śnieżnika, Górach Stołowych i Górach Sowich) i jeden z trasami zjazdowymi – Czarna Góra (oddalona o ok. 56 km, czyli ok. 1h 6 min autem). Dojeżdżając do większości z nich z kierunku Wrocław, Wałbrzych czy Opole łatwo zajechać również właśnie do Ziębic.

Na razie projekt przewiduje powstanie dwóch krótkich tras, z czego jednej zielonej (łatwej, rodzinnej) i niebieskiej (rekreacyjnej, lekko wymagającej). Mogą służyć jak rozgrzewka, albo w połączeniu z istniejącą siecią szlaków rowerowych i atrakcjami okolicy jako dzień odpoczynku z rodziną na łatwych trasach.